Merkel kërkon nga Putini të tërheqë trupat ruse nga kufiri me Ukrainën

Merkel kërkon nga Putini të tërheqë trupat ruse nga kufiri me Ukrainën

Kancelarja gjermane Angela Merkel i tha presidentit rus Vladimir Putin të enjten të tërhiqte një ndërtesë ushtarake pranë kufirit të vendit me Ukrainën mes tensioneve të rritura në rajonin e Donbas të prekur nga konfliktet, transmeton Insajderi.

Trupat qeveritare ukrainase kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Rusia në rajonin lindor të Donetsk dhe Lugansk të vendit, të cilat formojnë pjesë të Donbas, që kur rebelët kapën një territor atje në prill të vitit 2014, raporton Al Jazeera.

Frika e një përshkallëzimi në armiqësi është rritur javët e fundit, me Ukrainën duke ngritur alarmin për një rritje të forcave ruse përgjatë kufirit të përbashkët të vendeve dhe përplasjeve të rinovuara të vijës së frontit.

“Kancelarja kërkoi që kjo ndërtesë të mos zgjidhej për të de-përshkallëzuar situatën”, tha qeveria e Gjermanisë në një lexim në një thirrje telefonike midis Merkelit dhe Putinit.

Kremlini, nga ana e saj, tha në leximin e saj të thirrjes telefonike se “Vladimir Putin vuri në dukje veprime provokuese nga Kyivi, të cilat qëllimisht po ndezin situatën përgjatë vijës së kontaktit”.

Gjithashtu të enjten, sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Shtetet e Bashkuara po diskutonin lëvizjet e trupave ruse me aleatët e tyre të NATO-s.

“Rusia tani ka më shumë trupa në kufi me Ukrainën sesa në çdo kohë që nga viti 2014”, u tha Psaki gazetarëve, duke iu referuar periudhës kur Rusia aneksoi rajonin e Krimesë të Ukrainës.

“Pesë ushtarë ukrainas janë vrarë vetëm këtë javë. Të gjitha këto janë shenja thellësisht shqetësuese”, shtoi ajo. /Insajderi.com