Merkel thotë se BE-ja duhet të kërkojë kontakt të drejtpërdrejtë me Putin

Merkel thotë se BE-ja duhet të kërkojë kontakt të drejtpërdrejtë me Putin

Bashkimi Evropian duhet të kërkojë të flasë drejtpërdrejt me Presidentin rus, Vladimir Putin, për të provuar dhe përmirësuar marrëdhëniet, tha të enjten kancelarja gjermane, Angela Merkel.

“Sipas mendimit tim, ne si Bashkim Evropian duhet gjithashtu të kërkojmë kontakte të drejtpërdrejta me Rusinë dhe presidentin rus,” tha Merkel në atë që pritej të ishte fjalimi i saj i fundit në dhomën e parlamentit të Bundestag, shkruan Reuters, transmeton Insajderi

“Nuk është e mjaftueshme që presidenti i SHBA-së të flasë me presidentin rus. Unë e mirëpres shumë, por BE duhet gjithashtu të krijojë forume për dialog,” shtoi ajo.

Merkel nuk kandidon për një mandat të pestë në zgjedhjet e shtatorit.Top of Form/Insajderi.com