Merr flakë hoteli në Mekë, evakuohen 600 pelegrinë

Merr flakë hoteli në Mekë, evakuohen 600 pelegrinë

“Një hotel në Mekë, ku 2 milionë myslimanë do të performojnë Haxhin muajin tjetër është evakuuar të hënën pasi u përfshi nga flakët e një shpërthimi zjarri,” – njoftoi Shërbimi i Mbrojtjes Civile.

Zëdhënësi raportoi se nuk ka pasur viktima nga flakët që janë shkaktuar nga një kondicioner në katin e tetë të hotelit në lagjen Azaziyah.

600 persona, pjesa më e madhe e të cilëve ishte nga Turqia dhe Jemeni janë evakuuar menjëherë.

Ndërsa pelegrinazhi vjetor do të zhvillohet në javën e parë të muajit shtator.