Mësoni më shumë rreth konfliktit në xhaminë Al-Aksa, nga ultimatumi i Hamasit për Izraelin deri te sulmet me raketa mbi territorin izraelit

Evakuimi i parlamentit izraelit vjen ndërsa Hamas thotë se ka qëlluar me raketa në drejtim të Izraelit, duke shkaktuar sirenat paralajmëruese në Jeruzalem dhe afër shpimit të Gazës.

Mësoni më shumë rreth konfliktit në xhaminë Al-Aksa, nga ultimatumi i Hamasit për Izraelin deri te sulmet me raketa mbi territorin izraelit

Forcat izraelite sulmuan kompleksin e Xhamisë Al-Aksa të hënën në mëngjes, duke gjuajtur me plumba të veshura me gome, gaz lotsjellës dhe bomba zanore ndaj besimtarëve palestinezë, duke plagosur qindra persona, transmeton Insajderi.

Dhuna e fundit erdhi ndërsa Jeruzalemi Lindor i okupuar përgatiti një marshim të planifikuar nacionalist hebre përmes qytetit më vonë të hënën. Marshi vjetor i Flamurit të Ditës së Jeruzalemit shënon ditën që Jeruzalemi Lindor u pushtua në mënyrë të paligjshme në 1967 – një veprim që nuk njihet nga shumica e bashkësisë ndërkombëtare, raporton Al Jazeera.

 

Të paktën një i vrarë në bombën e Izraelit në Gaza

Izraeli ka kryer sulme raketore në Gaza Veriore duke lënë të paktën një palestinez të vdekur dhe disa të plagosur, thanë punëtorët palestinezë të mjekësisë.

 

Aktivistët në Al-Aksa mirëpresin sulmin me raketa

Aktivistët në Al-Aksa mirëpritën hedhjen e raketave nga Gaza, duke e parë atë si mbështetje.

“Nëse Izraeli vazhdon politikat e tij do të ketë një Intifada të tretë”, tha aktivisti palestinez Dawood Afifi për Al Jazeera nga kompleksi i Xhamisë Al-Aksa.

“Ne jemi nën presion dhe na është bërë padrejtësi. Shkrepja e raketave është një përgjigje e natyrshme ndaj sjelljes së Izraelit”.

Mel Frykberg i Al Jazeera tha se njerëzit po brohorisnin në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit.

Hamasi pretendon sulme me raketa ndaj Izraelit

Hamasi tha se hapi raketa në drejtim të Izraelit, duke shkaktuar sirena paralajmëruese në Jeruzalem dhe afër kufirit të Gazës, në përgjigje të plagosjes së më shumë se 300 palestinezëve pas një sulmi nga policia izraelite në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa.

Hamas, grupi që kontrollon Rripin e Gazës, i kishte dhënë Izraelit një ultimatum për të qëndruar poshtë forcave të tij në Al-Aksa dhe një tjetër pikë zjarri në Jeruzalem deri në orën 6 pasdite. (1500 GMT).

Abu Obeida, zëdhënës i krahut ushtarak të Hamasit, tha se sulmi me raketa ishte një përgjigje ndaj asaj që ai e quajti “krime dhe agresion” të Izraelit në Jeruzalem. “Ky është një mesazh që armiku duhet ta kuptojë mirë”, tha ai. Ai kërcënoi më shumë sulme nëse Izraeli përsëri pushton kompleksin Al-Aksa ose kryen dëbime të familjeve palestineze në një lagje të Jeruzalemit Lindor.

Ushtria izraelite tha se shtatë raketa u lëshuan nga Gaza drejt territorit izraelit, me njërën prej tyre të përgjuar nga Sistemi i Mbrojtjes Ajrore të Kupolës së Hekurt.

 

Knesseti (paralamenti) izraelit anulon seancën dhe evakuon anëtarët

Knesseti izraelit anuloi sesionin e saj dhe evakuoi anëtarët pasi sirenat paralajmëruese të raketave u dëgjuan në Jeruzalem dhe disa shpërthime u dëgjuan. Raketat erdhën disa minuta pasi hyri në fuqi një ultimatum nga grupi qeverisës Hamas i Gazës për Izraelin për të tërhequr forcat nga dy pikat e ndezjes në qytet. Hamas mori përgjegjësinë për një goditje rakete. Nuk ka njoftime të menjëhershme për ndonjë dëm apo viktimë.

 

Hamasi lëshon paralajmërim për Izraelin

Hamas i dha Izraelit një ultimatum për të ngritur forcat e tij në dy pika të ndezjes së Jeruzalemit, duke rritur mundësinë e sulmeve me raketa nga Gaza pasi më shumë se 300 palestinezë u lënduan në përleshjet me policinë izraelite jashtë xhamisë Al-Aksa.

Nuk kishte asnjë përgjigje të drejtpërdrejtë izraelite ndaj kërcënimit nga grupi që kontrollon Rripin e Gazës.

Në Gaza, një zëdhënës i Hamasit tha se udhëheqja e një komande të përbashkët të lëvizjeve të armatosura në enklavën palestineze i kishte dhënë Izraelit “një ultimatum deri në orën 6 pasdite. (1500 GMT) “për të tërhequr forcat e saj të sigurisë nga kompleksi i Xhamisë Al-Aksa dhe lagjja Sheikh Jarrah e Jeruzalemit. /Insajderi.com