Mianmar: Katër protestuesit vriten ndërsa policia gjuan me municione të vërteta

Mianmar: Katër protestuesit vriten ndërsa policia gjuan me municione të vërteta

Forcat e sigurisë në Mianmar përsëri u përballën me protestat kundër marrjes ushtarake të pushtetit në muajin e kaluar, ndërsa me forcë vdekjeprurëse u përballën të shtunën, duke vrarë të paktën katër njerëz duke qëlluar me municion të drejtuar ndaj demonstruesve, raportuan dëshmitarët dhe media lokale, transmeton Insajderi.

Tre vdekje u raportuan në Mandalay, qyteti i dytë më i madh i vendit dhe një në Pyay, një qytet në jug-qendrore të Mianmarit. Kishte raporte të shumta në media sociale për vdekjet, së bashku me fotot e njerëzve të vdekur dhe të plagosur në të dy vendet, raporton Al Jazeera.

Më shumë se 70 njerëz janë vrarë në Mianmar në protesta të përhapura kundër një grusht shteti ushtarak të 1 shkurtit, ka thënë grupi i avokatisë i Asociacionit të Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP), një figurë e mbështetur nga eksperti i pavarur i të drejtave të njeriut të Kombeve të Bashkuara për Mianmarin, Tom Andrews.

Tony Cheng i Al Jazeera, duke raportuar nga Tajlanda fqinje, tha se protestat janë përhapur edhe në qytete më të vogla.

“Ne gjithashtu kemi parë protesta të përhapura gjerësisht… jo vetëm në qendrat e mëdha urbane ku ishin menjëherë pas grushtit të shtetit, por në qytete të vogla në të gjithë vendin”, tha ai.

“Dhe në zona pak të pazgjidhura etnike gjithashtu. Ne jemi duke dëgjuar nga protestuesit që ata po vazhdojnë të dalin shumë të vetëdijshëm për rreziqet me të cilat përballen dhe ata thonë se janë plotësisht të përkushtuar për këtë, duke kuptuar se ky është shansi i tyre i vetëm që të përpiqen të kthejnë orët e grushtit të shtetit”.

Vdekjet erdhën ndërsa udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Indisë, Australisë dhe Japonisë premtuan të punojnë së bashku për të rivendosur demokracinë në vendin e Azisë Juglindore. /Insajderi.com