Mianmar: Lirohen mijëra të burgosur gjatë festës së Vitit të Ri, por shumë disidentë përjashtohen nga kjo amnisti

Mianmar: Lirohen mijëra të burgosur gjatë festës së Vitit të Ri, por shumë disidentë përjashtohen nga kjo amnisti

Sundimtarët ushtarakë të Mianmarit kanë urdhëruar lirimin e 23,184 të burgosurve nga burgjet në të gjithë vendin nën një amnisti të Vitit të Ri, tha një zëdhënës i Departamentit të Burgjeve, megjithëse pak, nëse ka, aktivistë të demokracisë të arrestuar që nga një grusht shteti i 1 shkurtit pritet të jenë mes tyre, transmeton Insajderi.

E shtuna është dita e parë e Vitit të Ri tradicional në Mianmar dhe dita e fundit e një feste pesë-ditore që zakonisht festohet me vizita në tempuj Budistë dhe hedhje uji me gaz dhe ahengje nëpër rrugë, raporton Al Jazeera.

Aktivistët pro-demokracisë bënë thirrje për anulimin e festimeve këtë vit dhe në vend që njerëzit të përqendrohen në një fushatë për të rivendosur demokracinë pas përmbysjes nga ushtria të qeverisë së zgjedhur të laureates së Nobelit, Aung San Suu Kyi.

Të shtunën, mijëra protestues anti-ushtarakë dolën në rrugët e Mandalay, qyteti më i madh i vendit, duke kërkuar rivendosjen e demokracisë, sipas imazheve dhe raporteve të postuara në mediat sociale.

Pavarësisht një reshje shiu, mijëra njerëz marshuan gjithashtu në shtetin Shan për të denoncuar ushtrinë.

Ndërsa ushtria po lironte mijëra të burgosur, ajo po kërkonte gjithashtu 832 persona me urdhër në lidhje me protestat.

Aung San Suu Kyi është midis 3,141 personave të arrestuar në lidhje me grushtin e shtetit, sipas një liste nga grupi aktivist i Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP).

“Këta të arrestuar janë kryesisht para 1 shkurtit, por ka edhe nga ata që u burgosën më pas”, i tha zëdhënësi i Departamentit të Burgjeve Kyaw Tun Oo agjencisë së lajmeve Reuters përmes telefonit.

I pyetur nëse ndonjë nga ata që u liruan mund të ishte ndaluar në lidhje me protestat kundër sundimit ushtarak, ai tha se nuk kishte detaje të amnistive. /Insajderi.com