Mijëra qytetarë po protestojnë në Australi, shkaku i masave COVID-19

Mijëra qytetarë po protestojnë në Australi, shkaku i masave COVID-19

Mijëra njerëz u mblodhën sot në Sydney dhe qytete të tjera australiane për të protestuar kundër masave kufizuese të futura për shkak të rritjes së numrit të rasteve të reja me Covid-19.

Protestuesit pa maska në fytyrë ecën nga Victoria Park në sallën e qytetit në qendër, duke mbajtur parrulla që lexonin “Liria” dhe “E Vërteta”.

Policia arrestoi disa persona ndërsa protestuesit thyen barrierat dhe hodhën shishe plastike dhe sende të tjera mbi oficerët e policisë.

Prania e madhe e policisë dhe anëtarëve të njësive speciale vërehet, pasi autoritetet thanë se këto ishin veprimtari të paligjshme proteste.

Policia e Uellsit të Ri Jugor ka thënë se ata e njohin dhe mbështesin të drejtën për lirinë e fjalës dhe tubimin paqësor, por që protesta shkel rregulloret e shëndetit publik.

Në 24 orët e fundit, një rekord 163 raste të reja të coronavirusit janë regjistruar përsëri në këtë vend.

Masat e reja kufizuese në territorin e gjerë të Sydneyt janë vazhduar për katër javë./Insajderi.com