Mike Pence merr vaksinën kundër COVID-19

Mike Pence merr vaksinën kundër COVID-19

Nënpresidenti Mike Pence të premten u bë zyrtari më i lartë i SHBA-së për të marrë vaksinimin COVID-19, pasi residenti Donald Trump mbetet larg syve në lidhje me përpjekjen e vaksinës, transmeton Insajderi. Pence, së bashku me gruan e tij Karen dhe Gjeneralin Jerome Adams, morën një vaksinë të prodhuar nga Pfizer-BioNTech të premten në mëngjes në televizionin drejtpërdrejt si pjesë e përpjekjes së tij të vazhdueshme për të mbrojtur sigurinë dhe efektivitetin e vaksinës, raporton Al Jazeera.

“Mos bëj gabim për këtë, është një mrekulli mjekësore”, tha Pence pas vaksinimit të tij gjatë një ngjarje në kompleksin e Shtëpisë së Bardhë. “Por me rastet që rriten në të gjithë vendin, me shtrimet në spital në të gjithë vendin, ne kemi një mënyrë për të shkuar”.

“Vigjilenca dhe vaksina është mënyra jonë. Dhe ndërtimi i besimit te vaksina është ajo që na sjell këtu këtë mëngjes”, tha Pence.

Veçanërisht, Trump nuk ishte i pranishëm në ngjarjen e së Premtes.

Trump nisi Operacionin Warp Speed ​​- fushata qeveritare për të ndihmuar zhvillimin dhe shpërndarjen e shpejtë të vaksinave – në maj të vitit 2020 me shumë bujë në Shtëpinë e Bardhë Rose Garden.

Por tani, pesë ditë në fushatën më të madhe të vaksinimit në historinë e kombit, Trump nuk ka mbajtur asnjë ngjarje publike për të trumbetuar përhapjen. Ai nuk është inokuluar vetë. Ai ka postuar në Twitter vetëm dy herë në lidhje me qëllimin e vaksinimit. /Insajderi.com