Ministri i Jashtëm iranian Zarif: Irani do të mbështesë një qeveri gjithëpërfshirëse në Afganistan

Ministri i Jashtëm iranian Zarif: Irani do të mbështesë një qeveri gjithëpërfshirëse në Afganistan

Irani do të mbështesë vetëm një qeveri “gjithëpërfshirëse” në Afganistanin fqinj, tha Ministri i Jashtëm, Mohammad Javad Zarif, drejtuar një delegacioni të lartë Taliban, transmeton Insajderi.

Në një takim të së dielës me grupin e udhëhequr nga figura e lartë Talibane Mullah Abdul Ghani Baradar, diplomati i lartë i Iranit theksoi një qasje shumëpalëshe ndërsa ofroi për të lehtësuar bisedimet midis Talibanëve dhe qeverisë afgane dhe paralajmërimin e mbështetjes në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, raporton Al Jazeera.

“Vendimet politike nuk mund të ndodhin në një vakum. Formimi i një qeverie gjithëpërfshirëse duhet të bëhet në një proces pjesëmarrës që merr parasysh strukturat, entitetet dhe rregullat themelore si kushtetuta”, tha një deklaratë e Ministrisë së Jashtme.

“Lufta dhe pushtimi i Afganistanit u kanë shkaktuar dëme të mëdha njerëzve të mirë të Afganistanit. Shpresoj se do të punoni për t’i dhënë fund problemeve të njerëzve dhe për të hequr nga duart e tyre justifikimet e pushtuesve përmes arritjes së paqes në Afganistan sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Zarif Baradar.

Talibanët nënshkruan një marrëveshje paqeje me SHBA-në në shkurt 2020 që synonte të siguronte sigurinë e aleatëve amerikanë dhe interesat në Afganistan dhe rajon në këmbim të tërheqjes së trupave nga vendi, i cili ka qenë në trazira që nga udhëheqja e SHBA-së që nga viti 2001.

Marrëveshja gjithashtu përcaktoi parametrat për bisedimet brenda-afgane mbi të ardhmen e vendit në të cilin marrin pjesë talebanët ndërsa ato mbahen në raunde në Doha tq Katarit. /Insajderi.com