Ministri i Shëndetësisë i Irakut jep dorëheqjen për shkak të zjarrit vdekjeprurës në spital ku trajtoheshin pacientët me COVID

Ministri i Shëndetësisë i Irakut jep dorëheqjen për shkak të zjarrit vdekjeprurës në spital ku trajtoheshin pacientët me COVID

Ministri i Shëndetësisë i Irakut ka dhënë dorëheqjen, 10 ditë pasi një zjarr në një spital të Bagdadit ku po trajtoheshin pacientët me COVID-19, ku vrau më shumë se 80 njerëz, transmeton Insajderi.

Hassan al-Tamimi, i cili u bashkua me qeverinë me mbështetjen e liderit të fuqishëm të Shiave Moqtada al-Sadr, u tërhoq me dëshirën e tij, tha një deklaratë e qeverisë të martën, raporton Al Jazeera.

Zjarri në spitalin Ibn al-Khatib, i cili vrau 82 dhe plagosi 110, shkaktoi zemërim në mediat sociale, me një hashtag të përhapur duke kërkuar që ministri i Shëndetësisë të shkarkohej.

Kryeministri Mustafa al-Kadhemi, një i pavarur jopartiak i cili rregullisht u jep një dorë Sadristëve – blloku më i madh parlamentar – pezulloi Tamimin në prag të zjarrit, së bashku me shumë zyrtarë të tjerë. Qeveria hoqi pezullimin të martën dhe ai më pas dha dorëheqjen.

Zjarri theksoi neglizhencën e një sistemi të kujdesit shëndetësor që dikur ishte një nga më të mirët në Lindjen e Mesme, por është shkatërruar nga konflikti, sanksionet ndërkombëtare, pushtimi i udhëhequr nga SHBA në 2003 dhe korrupsioni i shfrenuar.

Zjarri shpërtheu në orët para agimit të 25 prillit, i shkaktuar nga shpërthimi i bombolave ​​të oksigjenit të ruajtura keq. Shumë nga viktimat ishin në aparate për frymëmarrje që po trajtoheshin për COVID-19 dhe u dogjën ose u mbytën në ferr që rezultoi që u përhap me shpejtësi nëpër spital, ku dhjetëra të afërm po vizitonin pacientët në njësinë e kujdesit intensiv.

Rezultatet e hetimit për incidentin fajësuan zyrtarët e nivelit më të ulët.

Drejtori i spitalit Ibn al-Khatib, zëvendësi i tij administrativ, shefi i mbrojtjes civile të spitalit dhe shefi i departamentit shëndetësor në Bagdadin lindor “u shkarkuan dhe do t’i nënshtrohen disa masave disiplinore”, tha deklarata e qeverisë.

Qeveria ka urdhëruar spitalet në të gjithë vendin për të shqyrtuar dhe zbatuar procedura më të mira shëndetësore dhe të sigurisë.

Incidenti shkatërroi më tej besimin e irakianëve në sistemin e tyre të kujdesit shëndetësor. Gjatë pandemisë së Coronavirusit, kjo mungesë besimi ka bërë që disa nuk kanë kërkuar ndihmë mjekësore kur janë infektuar me COVID-19 dhe kanë vendosur të mos vaksinohen në qendrat mjekësore shtetërore. /Insajderi.com