Ministria e Jashtme e Iranit ka mohuar se shkëmbimi i pengjeve mes SHBA dhe Iranit është i pashmangshëm

Ministria e Jashtme e Iranit ka mohuar se shkëmbimi i pengjeve mes SHBA dhe Iranit është i pashmangshëm

Ministria e Jashtme e Iranit thotë se një raport i televizionit shtetëror mbi shkëmbimet e të burgosurve me Shtetet e Bashkuara nuk mund të konfirmohet ndërsa një çarje politike zgjerohet përpara zgjedhjeve presidenciale në qershor, transmeton Insajderi.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Saeed Khatibzadeh, tha të hënën se raporti nuk mund të konfirmohej dhe se çështja e ndërrimit të të burgosurve po shqyrtohet nga të dy palët, raporton Al Jazeera.

Transmetuesi shtetëror kishte cituar një zyrtar të panjohur të dielën të ketë thënë se katër të burgosur iranianë të mbajtur në SHBA për shmangien e sanksioneve do të shkëmbehen me katër shtetas të dyfishtë amerikanë në Iran dhe 7 miliardë dollarë në fondet e ngrira iraniane do të lirohen.

Khatibzadeh shtoi se Irani vazhdon të qëndrojë pranë kërkesës së tij për të shkrirë të gjitha pasuritë e tij që janë bllokuar në disa vende për shkak të sanksioneve të njëanshme të SHBA. /Insajderi.com