Mohamed Bazoum shpallet president i ri i Nigerit

Mohamed Bazoum shpallet president i ri i Nigerit

Komisioni zgjedhor i Nigerit ka shpallur kandidatin e partisë qeverisëse, Mohamed Bazoum, fituesin e balotazhit të zgjedhjeve presidenciale në vendin afrikan, transmeton Insajderi.

Bazoum kishte siguruar 55.75 përqind të votave të hedhura në 21 shkurt, duke mundur ish-presidentin, Mahamane Ousmane, i cili grumbulloi 44.25 përqind, njoftoi të martën Issaka Souna, kryetari i Komisionit Kombëtar të Pavarur të Zgjedhjeve (CENI), raporton Al Jazeera.

Herët të martën, fushata e Ousmane pretendoi mashtrim të përhapur, duke përfshirë vjedhjen dhe mbushjen e kutive të votimit dhe kërcënimet ndaj votuesve. Nuk dha asnjë provë.

“Ne kërkojmë pezullimin e menjëhershëm të publikimit të këtyre rezultateve, të cilat në asnjë mënyrë nuk marrin parasysh shprehjen e popullit niger për ndryshim”, pretendoi ekipi i fushatës në një deklaratë ndërsa komisioni zgjedhor publikoi rezultatin e ​​numërimit të votave.

Presidenti në largim Mahamadou Issoufou po largohet vullnetarisht nga posti pas dy mandateve pesë vjeçare, duke hapur rrugën për dorëzimin e parë në Nigerit të pushtetit midis udhëheqësve të zgjedhur që nga pavarësia nga Franca në 1960.

Vendi i varfër në vitet e fundit ka qenë duke luftuar me sulme të grupeve të armatosura që janë derdhur nga Mali në perëndim dhe Nigeria në juglindje.

Në ditën e votimit, shtatë punëtorë lokalë të CENI u vranë kur automjeti i tyre goditi një minë në rajonin perëndimor të Tillaberi.

Të hënën, një pajisje e ngjashme shpërthyese mori jetën e një kreu të një qendre votimi në rajonin juglindor të Diffa. Nëntë punëtorë të tjerë zgjedhorë u plagosën.

Në raundin e parë të votimit, të mbajtur më 27 dhjetor, Bazoum, një ish-Ministër i Brendshëm dhe krahu i djathtë i Issoufou, kishte marrë vetëm më shumë se 39 përqind të votave. Ousmane doli i dyti, me pak më pak se 17 përqind.

Ousmane u bë presidenti i parë i vendit i zgjedhur në mënyrë demokratike në 1993, vetëm për t’u rrëzuar në një grusht shteti tre vjet më vonë. Kjo ishte përpjekja e tij e pestë për të fituar presidencën që nga përmbysja e tij. /Insajderi.com