Mohammed Bin Selman (MBS) miratoi një operacion për kapjen ose vrasjen e Khashoggi-t, thuhet në raportin e SHBA-së

Mohammed Bin Selman (MBS) miratoi një operacion për kapjen ose vrasjen e Khashoggi-t, thuhet në raportin e SHBA-së

Jamal Khashoggi u vra nga një skuadër saudite që vepronte nën komandën e Princit të Kurorës Saudite Mohammed bin Salman (MBS), përfunduan agjencitë e inteligjencës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tranmseton Insajderi.

Një raport i klasifikuar i inteligjencës amerikane i lëshuar të premten konfirmon për herë të parë se zyrtarët e lartë të inteligjencës amerikane besojnë se sundimtari de facto i Arabisë Saudite ka luajtur në vrasjen e gazetarit saudit në vitin 2018, raporton Al Jazeera.

Administrata e ish-presidentit amerikan Donald Trump e mbajti prapa raportin e shumëpritur, pavarësisht një ligji të vitit 2019 të miratuar nga Kongresi që kërkon lirimin e tij.

Khashoggi, një kolumnist për gazetën Washington Post i cili kishte qenë kritik ndaj qeverisë saudite, u vra brenda konsullatës saudite në Stamboll në tetor 2018.

Zyrtarët sauditë kanë mohuar që MBS të ketë pasur ndonjë rol në atentat. Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë se administrata e Biden do të njoftojë veprimet e ndërmarra në përgjigje të vrasjes së Khashoggi pasi raporti u lëshua.

Komuniteti i inteligjencës amerikane bazoi vlerësimin e tij se princi i kurorës së Arabisë Saudite miratoi operacionin sepse “kontrolli i tij i vendimmarrjes në Mbretëri” dhe “përfshirja e drejtpërdrejtë e një këshilltari dhe anëtarëve kryesorë ose detaji mbrojtës i Mohammed bin Salman në operacion”. Inteligjenca amerikane citoi “mbështetjen e MBS për masat e dhunshme për të heshtur disidentët jashtë vendit, përfshirë Khashoggi”. /Insajderi.com