Monolitet po vazhdojnë të shfaqen

Pllaka e fundit metalike e pashpjegueshme u gjet në Turqi dhe ajo tani është e rrethuar nga roje të armatosura.

Monolitet po vazhdojnë të shfaqen
Burimi i fotografisë: Bekir Seyhanli/IHA, via Associated Press

Ngjashëm me Coronavirusin, monolitet refuzojnë të mbesin pas në vitin 2020, The shkruan Neë York Times, transmeton Insajderi.

Zbulimi i një pllake të re misterioze metalike në Turqi të premten na ktheu në nëntorin dhe dhjetorin e kaluar. Në atë kohë, një monolit me shkëlqim dhe metalik u shfaq në shkretëtirën e Utah pa shpjegime, si Kalifornia dhe në Rumani.

Policia ushtarake filloi një hetim për të identifikuar njerëzit që mbollën monolitin në një zonë rurale të Sanliurfa, një provincë në Turqinë juglindore, sipas DHA, një agjenci lokale e lajmeve.

Policia ushtarake dhe rojet e fshatit – civilë të paguar nga qeveria të cilët punojnë me policinë ushtarake – qëndruan duke parë hetimin duke u zhvilluar, duke mbrojtur monolitin nga çdo kërcënim, raportoi DHA.

Gjithashtu ndryshe nga monolitet e mëparshme, ky ka një mbishkrim. Në alfabetin Gokturk, një gjuhë e lashtë turke, shkruan: “Shikoni qiellin, shihni hënën”. /Insajderi.com