Morën pjesë në protestat opozitare, Rusia dëbon tre diplomatë të Bashkimit Evropian

Morën pjesë në protestat opozitare, Rusia dëbon tre diplomatë të Bashkimit Evropian

Rusia ka dëbuar tre diplomatë nga Gjermania, Suedia dhe Polonia për bashkimin e protestave në mbështetje të aktivistit të opozitës Alexei Navalny, i cili u burgos në fillim të kësaj jave.

Ministria e jashtme ruse tha se të tre morën pjesë në “demonstrata të paligjshme” në 23 Janar, raporton BBC.

Vendet e origjinës së diplomatëve kanë dënuar dëbimet, ashtu si Britania e Madhe, Franca dhe Bashkimi Evropian.

Navalny është një kritik i zhurmshëm i Presidentit rus , Vladimir Putin.

Ai është burgosur dhe për këtë protestat masive opozitare në Rusi kanë shpërthyer. /Insajderi.com