Mos nënvlerësoni programin COVAX të vaksinave

Mos nënvlerësoni programin COVAX të vaksinave
Burimi i fotografisë: AP Photo/Markus Schreiber

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë iu përgjigj vendeve të pasura të hënën për të kontrolluar përpara se të porositnin vaksina shtesë COVID-19 për veten e tyre nëse kjo dëmton përpjekjet për të siguruar vaksina në vendet e varfra, shkruan AP, njofton Insajderi.

Kombet e pasura kanë kapur disa miliardë doza vaksinash ndërsa disa vende në botën në zhvillim kanë pak ose aspak.

Kombet evropiane i kanë dhënë mbështetje financiare përpjekjes së COVAX të mbështetur nga OKB për të marrë vaksinat tek njerëzit më të rrezikuar në botë dhe po konsiderojnë të ndajnë disa nga dozat e tyre – megjithëse nuk kanë specifikuar kur ose saktësisht sa.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus falënderoi vendet e G-7 për premtimet e tyre “të rëndësishme”. Por ai tha pas bisedimeve të hënën me presidentin gjerman Frank-Ëalter Steinmeier se “edhe nëse keni para, nëse nuk mund t’i përdorni paratë për të blerë vaksina … të keni para nuk do të thotë asgjë”.

Ai tha se qasjet e disa vendeve të pasura për prodhuesit për të siguruar më shumë vaksina “po ndikojnë në marrëveshjet me COVAX, dhe madje shuma që u caktua për COVAX u zvogëlua për shkak të kësaj”. Tedros nuk i përmendi me emër ato vende ose dha detaje të tjera.

Tedros shtoi se vendet e pasura duhet të “bashkëpunojnë në respektimin e marrëveshjeve që bëri COVAX” dhe të sigurohen para se të kërkojnë më shumë vaksina që kërkesat e tyre të mos dëmtojnë ato marrëveshje. /Insajderi.com