Moti ekstrem në Evropë, mbi 150 të vdekur

Moti ekstrem në Evropë, mbi 150 të vdekur

Evropa është goditur nga shiu i rrëmbyeshëm dhe përmbytjet që kanë lënë më shumë se 150 njerëz të vdekur dhe qindra të tjerë të plagosur.

Deri të shtunën, ujërat po tërhiqeshin në pjesën më të madhe të rajoneve të prekura, por zyrtarët kishin frikë se mund të gjendeshin më shumë trupa në makina dhe kamionë që u morën me vete.

Gjermania ka mbajtur barrën më të madhe të motit ekstrem, me të paktën 133 njerëz të vrarë në dy shtete.

Qendra kombëtare e krizave në Belgjikë vendosi numrin e konfirmuar të vdekjeve të vendit në 24 dhe tha se pret që numri të rritet.

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier udhëtoi për në Erftstadt në shtetin e Nordrhein-Westfalen, ku u shpalos një përpjekje masive për shpëtim, të premten.

“Shumë njerëz kanë humbur gjithçka që kanë kaluar jetën e tyre duke ndërtuar – pasurinë e tyre, shtëpinë e tyre, çatinë mbi kokat e tyre,” tha Steinmeier.

“Mund të jetë e mundur të sqarohet vetëm me javë se sa dëm duhet të kompensohet”, tha ai.

Shumë zona ishin ende pa energji elektrike dhe shërbim telefonik – diçka që dukej se kishte pjesërisht për numrin e madh të njerëzve të zhdukur që autoritetet dhanë menjëherë pas përmbytjeve të mërkurën dhe të enjten. /Insajderi.com