Mozambik: Numër ‘i konsiderueshëm’ i luftëtarëve të vdekur në betejën e Palmës kundër ISIL (ISIS)

Mozambik: Numër ‘i konsiderueshëm’ i luftëtarëve të vdekur në betejën e Palmës kundër ISIL (ISIS)

Ushtria e Mozambikut thotë se një numër “i konsiderueshëm” i luftëtarëve u vranë në betejën për qytetin verior dhe qendrën e gazit të Palmës, e cila u kap nga sulmuesit e lidhur me ISIL muajin e kaluar, transmeton Insajderi.

Komandanti Chongo Vidigal, udhëheqës i operacioneve ushtarake për të rimarrë kontrollin e Palmës, i tha televizionit shtetëror TVM se zona ishte “e sigurt”, megjithëse nuk arriti të deklarojë se ushtria kishte rimarrë kontrollin, raporton Al Jazeera.

“Zona e fushës ajrore ishte e vetmja që duhej të pastronim dhe e bëmë këtë mëngjes. Tani është plotësisht e sigurt”, u tha Vidigal gazetarëve të dielën. “Unë mendoj se është një numër i konsiderueshëm terroristësh që u rrëzuan”, tha ai, duke shtuar se autoritetet do të sqaronin numrin e saktë më vonë.

Pamjet e transmetuara nga TVM treguan ushtarë duke tërhequr me ngut fletë plastike të zeza mbi një trup në rrugë. Ekipet në vend filmuan mbetjet e nxira të disa ndërtesave, duke përfshirë bankat, spitalin e qytetit dhe zyrën e prokurorit të shtetit. Ushtarë të armatosur rëndë qëndruan në rrugë ndërsa disa banorë të mbetur, ngadalë kapnin mbeturinat.

Forcat e sigurisë janë mbështetur deri më tani nga një kompani ushtarake private e Afrikës së Jugut, Dyck Advisory Group (DAG), por kontrata e saj me qeverinë përfundon këtë javë.

“Zoti i ndihmoftë njerëzit”, tha themeluesi i DAG, Lionel Dyck për agjencinë e lajmeve AFP përmes rrjetit WhatsApp të hënën, duke shtuar se “nuk kishte gjasa” që ushtarët të kishin rimarrë plotësisht Palman. /Insajderi.com