Nagorno – Karabakh: Granatime të reja; rivalët “drejtohen nga ShBA” për bisedime

Nagorno – Karabakh: Granatime të reja; rivalët “drejtohen nga ShBA” për bisedime

Armenia dhe Azerbajxhani po pretendojnë sulme të mëtejshme, ndërsa raportet thonë se ministrat e Jashtëm të të dyja vendeve do të zhvillojnë bisedime me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo në takime të ndara, transmeton Insajderi.

Një armëpushim në Nagorno – Karabakh ishte nën një tension të rëndë të martën pas përplasjeve të reja midis forcave azere dhe armenëve etnikë, raporton Al Jazeera.

Një përpjekje e dytë për një armëpushim të rënë dakord të shtunën ka pasur pak ndikim në luftimet që filluan në 27 shtator, pavarësisht shqetësimeve se lufta mund të shpërthente në një luftë të gjithanshme që përfshinte Rusinë dhe Turqinë.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit raportoi luftime në disa zona, duke përfshirë territorin e diskutueshëm afër vijës së kontaktit që ndan palët.

Zyrtarët etnikë armenë në Nagorno – Karabakh, gjithashtu raportuan bombardime të reja të martën dhe thanë se luftimet ishin veçanërisht të forta në zonat jugore të zonës së konfliktit.

Karabaku është një rajon i shkëputur brenda Azerbajxhanit, por drejtohet nga armenët etnikë të cilët ose duan të shkëputen ose të bashkohen me Armeninë.

 

Një enklavë malore, është afër tubacioneve të gazit dhe naftës në Kaukazin e Jugut që shkojnë drejt perëndimit.

Në më pak se një muaj luftimesh, disa qindra njerëz janë vrarë, përfshirë dhjetëra civilë në të dy palët.

Zyrtarët etnikë armenë thonë se të paktën 772 trupa kanë vdekur, ndërsa Azerbajxhani nuk bën të ditur numrin e vdekjeve ushtarake. /Insajderi.com