NASA do të testojë fluturimin e parë të helikopterit në Mars

NASA do të testojë fluturimin e parë të helikopterit në Mars

NASA ka vendosur që gjatë së hënës së 19 prillit, ta testojë helikopterin e parë në planetin Mars, transmeton Insajderi.

Ky helikopter i vogël i quajtur “Zgjuarsia”, është vendosur të jetë i pari që do të fluturojë në një planet tjetër.

Reporterja për shkencë e BBC-së, Laura Foster dhe inxhinierja e sistemeve NASA, Farah Alibay, kanë thënë se fluturimi në planetin e kuq nuk është i thjeshtë, raporton BBC.

Bëhet fjalë për një helikopter 1.8 kilogram (4 lb) që udhëtoi për në Mars brenda roverit të këmbënguljes së NASA-s, që u ul në shkurt të këtij viti.

NASA thotë se tani synon ta provojë lëshimin e helikopterit, por pranon se mund të mos jetë i suksesshëm, në këtë rast ata do të provojnë përsëri më vonë gjatë javës./Insajderi.com