Nasa Space X bëhet gati për dërgimin e katër astronautëve në hapsirë

Nasa Space X bëhet gati për dërgimin e katër astronautëve në hapsirë

Nasa dhe ofruesi i saj privat i shërbimeve të nisjes SpaceX po bëhen gati të dërgojnë katër astronautë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

Ekuipazhi do të hipë në orbitë në një kapsulë Dragon në majë të një rakete Falcon-9.

Do të jetë vetëm hera e dytë që ky sistem lëshimi përdoret për të transportuar njerëz.

Ajo ndjek një fluturim demo të suksesshëm të kryer në maj, i cili shënoi rifillimin e misioneve astronautë nga toka e SHBA pas një boshllëku prej nëntë vjetësh.

Kombinimi Falcon-Dragon pritet të niset nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida në 19:27 me kohën lokale.

Shumë varet nga moti, natyrisht. Erërat e papranueshme në bregdetin hapësinor kanë detyruar tashmë një vonesë 24-orëshe.

Nëse do të ketë një shtyrje të mëtejshme për ndonjë arsye, përpjekja tjetër do të bëhet të mërkurën.

Ekuipazhi përbëhet nga tre astronautë të agjencisë hapësinore amerikane (Nasa) – Komandanti Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Ëalker – dhe astronauti me përvojë i agjencisë japoneze të hapësirës (Jaxa) Soichi Noguchi.

Ata e kanë quajtur anijen e tyre Dragon “Resilience”./Insajderi.com

BBC News