NATO paralajmëron Rusinë rreth forcave pranë Ukrainës

NATO paralajmëron Rusinë rreth forcave pranë Ukrainës

Tensionet midis Rusisë dhe Perëndimit u ngritën të martën për shkak të frikës se Moska po përpiqet të përshkallëzojë konfliktin e saj me Ukrainën për rajonin e Donbasit, transmeton Insajderi.

Duke iu drejtuar gazetarëve së bashku me ministrin e Jashtëm të Ukrainës Dmytro Kuleba në selinë e NATO-s në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg akuzoi Rusinë se kishte lëvizur “mijëra trupa të gatshme për luftime në kufijtë e Ukrainës”, raporton Al Jazeera.

Stoltenberg e nxiti Rusinë kundër “grumbullimit më të madh të trupave ruse” që kur Rusia aneksoi gadishullin jugor të Krimesë të Ukrainës në mars 2014, pas një kryengritje që rrëzoi ish-presidentin miqësor të Kremlinit, Viktor Janukoviç, dhe i bëri thirrje Moskës të kthente kursin.

“Rusia duhet t’i japë fund kësaj ndërtese ushtarake në dhe përreth Ukrainës, të ndalojë provokimet e saj dhe të de-përshkallëzohet menjëherë”, tha Stoltenberg, duke e përshkruar vendosjen e trupave si “thellësisht shqetësuese”.

Ndërkohë, Moska akuzoi të martën NATO-n dhe anëtarët kryesorë të Shteteve të Bashkuara për kthimin e Ukrainës në një “fuçi pluhuri” me rritjen e furnizimeve të armëve, raportuan agjencitë ruse, duke cituar Ministrinë e Jashtme.

Zëvendës-ministri i Jashtëm Sergei Ryabkov u citua të thoshte se mbështetja ushtarake e ofruar nga Uashingtoni për Kyiv paraqiste një sfidë serioze për Rusinë dhe paralajmëroi se Moska do të bënte gjithçka të mundur për të siguruar sigurinë e saj në rast të përshkallëzimit në konfliktin Donbas.

Ryabkov gjithashtu i kërkoi Uashingtonit të siguronte që dy anije luftarake amerikane që do të mbërrinin në Detin e Zi këtë javë të qëndrojnë larg Krimesë “për të mirën e tyre”, duke thënë se rreziku i incidenteve të paspecifikuara ishte shumë i lartë.

“Nuk ka absolutisht asgjë që anijet amerikane të bëjnë pranë brigjeve tona, ky është thjesht një veprim provokues. Provokuese në kuptimin e drejtpërdrejtë të fjalës: ata janë duke provuar forcën tonë, duke luajtur në nervat tona. Ata nuk do të kenë sukses”, u citua Ryabkov të thoshte.

Trupat qeveritare ukrainase kanë luftuar me separatistët e mbështetur nga Rusia në rajonin lindor të Donetsk dhe Lugansk të vendit, të cilat formojnë pjesë të Donbas, që kur rebelët kapën një territor atje në prill 2014.

Ndërsa një armëpushim ndaloi luftën në shkallë të plotë në zonë në 2015, përleshjet sporadike nuk pushuan kurrë dhe frika e një përshkallëzimi në armiqësi janë ngritur javët e fundit mes përplasjeve të rinovuara të vijës së frontit dhe vendosjes masive të Rusisë të njësive ushtarake pranë kufirit lindor të Ukrainës dhe në rajonin e Detit të Zi të Krimesë.

Rusia thotë se lëvizjet e trupave nuk paraqesin kërcënim dhe janë thjesht mbrojtëse, duke i përshkruar ato si përgatitje për stërvitje të rregullta. Moska ka thënë gjithashtu se njësitë ushtarake do të qëndrojnë atje për sa kohë që e gjykoi të arsyeshme.

Ndërsa Moska ka mohuar në mënyrë të përsëritur ndërhyrjen në Donbas, Ukraina dhe disa vende perëndimore kanë thënë se forcat separatiste në rajon janë armatosur, udhëhequr, financuar dhe ndihmuar nga Rusia.

Lutja e NATO-s erdhi një ditë pasi Kyiv akuzoi Kremlinin se kishte injoruar kërkesën e tij për bisedime midis presidentëve të dy vendeve mbi ndërtimin e ushtrisë.

Kuleba i Ukrainës tha të martën se Kyiv do të vazhdojë të kërkojë një zgjidhje diplomatike të krizës.

Por ai shtoi se sanksionet e mëtejshme ekonomike kundër Moskës dhe më shumë mbështetje ushtarake mund të ndihmojnë në mbrojtjen e Ukrainës nga një përshkallëzim i situatës.

“Në nivelin operativ, ne kemi nevojë për masa që do të pengojnë Rusinë dhe që do të përmbajnë synimet e saj agresive”, tha Kuleba në konferencën për shtyp.

Ukraina është një aleate e NATO-s, por jo anëtare. Në javët e fundit, Kyiv i ka kërkuar aleancës të shpejtojë anëtarësimin e saj, duke thënë se kjo ishte mënyra e vetme për t’i dhënë fund konfliktit në Donbas, ndërsa Moska ka paralajmëruar kundër një lëvizje të tillë.

NATO i ka thënë Kievit që të përqëndrohet në hapjen e reformave të brendshme dhe zhvillimin e aftësive të saj mbrojtëse, në mënyrë që të konsiderohet për anëtarësim.

Natacha Butler i Al Jazeera, duke raportuar nga Parisi, tha se komentet e bënë të qartë Kyiv besonte se mbështetja aktuale nga NATO “nuk shkoi aq sa duhet”.

“Ajo që dëshiron Ukraina është mbështetja e plotë e NATO-s”, tha ajo. “Do ta kuptonte atë si një anëtar i NATO-s dhe në atë mënyrë do të ndiente se Rusia do të duhej të qëndronte poshtë dhe të ndalonte ato që i quan kërcënime ndaj sovranitetit të saj”. /Insajderi.com