Në 24 orët e fundit, SHBA-ja shënon afër 4 mijë viktima nga COVID-19

Në 24 orët e fundit, SHBA-ja shënon afër 4 mijë viktima nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga Coronavirusi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është rritur në 439.533, prej të cilëve 3.993 kanë humbur jetën në 24 orët e fundit, transmeton Insajderi.

SHBA vazhdon të mbetet vendi me numrin më të lartë të rasteve të konfirmuara dhe të viktimave.

Të dhënat nga faqja e internetit “Worldometer” tregojnë se në 24 orët e fundit, numri i të infektuarve me koronavirus në SHBA është rritur për 153.393, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 26.168.285.

Ndërkaq, në mbarë vendin, deri më tani janë shëruar mbi 15,94 milionë të infektuar, ndërsa numri i testeve ka shkuar në mbi 304,4 milionë.

Aktualisht, shteti i Kalifornisë është më i godituri në SHBA, me mbi 3,23 milionë raste të konfirmuara, ndërkohë që numri më i lartë i vdekjeve është regjistruar në New York, me gjithsej 42.963 viktima.

Pas SHBA-së, numrin më të madh të të infektuarve e kanë regjistruar India me mbi 10,7 milionë raste dhe Brazili me mbi 9,48 milionë. /Insajderi.com