Në Brazil po mbahen zgjedhjet bashkiake

Në Brazil po mbahen zgjedhjet bashkiake

Joao Santana është një admirues i Presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump dhe Presidentit Brazilian Jair Bolsonaro, transmeton Insajderi.

Kështu që kur ai vendosi të kandidojë për këshilltar të qytetit në zgjedhjet komunale të Brazilit, të cilat po mbahen të dielën në të gjithë vendin, ai miratoi një moniker: Donald Trump Bolsonaro, raporton Al Jazeera.

“Bolsonaro dhe Trump mendojnë njësoj dhe mbrojnë të njëjtat parime në të cilat unë besoj: familjen, vendin dhe kishën”, i tha Santana Al Jazeera.

Është e zakonshme që kandidatët në zgjedhjet lokale të zgjedhin pseudonime për fushatat e tyre dhe Santana dëshironte të ishte i sigurt se votuesit në Brusque – një qytet në shtetin jugor të Santa Catarina – e dinin se ai qëndron për vlerat konservatore.

Ai shtoi se nofka, e cila është vulosur në të gjitha pamfletet e tij zgjedhore dhe përdoret në reklamat e fushatave televizive dhe radio, ka ndihmuar që kandidatura e tij të dallohet midis 500,000 kandidatëve të këshillit të qytetit dhe 19,000 kandidatëve për kryetar bashkie në më shumë se 5,570 komuna braziliane.

“Kur Trump ose Bolsonaro hap gojën, është një lajm në faqen e parë. Çfarë publiciteti më të mirë mund të merrja?”, tha Santana.

Santana gjithashtu nuk është vetëm; të paktën 150 kandidatë për këshillin e qytetit në zgjedhjet komunale të së dielës e emëruan veten pas Bolsonaro dhe rivalit të tij politik, ish-Presidenti i majtë Luiz Inacio “Lula” da Silva, i cili qeverisi Brazilin nga 2003 deri në 2011 dhe u burgos për një vit me akuzat e korrupsionit.

Zgjedhjet do të jenë hera e parë që brazilianët hedhin votat e tyre që kur Bolsonaro, një populist i ekstremit të djathtë, erdhi në pushtet në 2018. Analistët thonë se votimi i bashkisë nuk mund të konsiderohet një referendum për vitet e para të presidentit në detyrë – por sigurisht që siguron një sinjal se ku drejtohet Brazili dhe ku qëndron qeveria. /Insajderi.com