Në Peru betohet ministri i ri i Shëndetësisë, pas dorëheqjes së ministrit të mëparshëm shkaku i skandalit të vaksinës anti-COVID

Në Peru betohet ministri i ri i Shëndetësisë, pas dorëheqjes së ministrit të mëparshëm shkaku i skandalit të vaksinës anti-COVID

Peruja ka betuar një ministër të ri të shëndetësisë, konfirmoi presidenti i vendit të shtunën, pasi një skandal shpërtheu këtë javë mbi ish-presidentin Martin Vizcarra që merrte një vaksinë Coronavirus para se të ishte gjerësisht e disponueshme në kombin e Amerikës së Jugut, transmeton Insajderi.

Presidenti Francisco Sagasti tha të shtunën se Ministrja e Shëndetësisë Pilar Mazzetti, e cila drejtoi zyrën shëndetësore gjatë administratës së Vizcarra, dorëzoi dorëheqjen e saj të premten në mbrëmje, raporton Al Jazeera.

Zëvendësuesi i saj, Oscar Ugarte, u betua të shtunën, tha Sagasti për radion lokale.

Ugarte, një mjek që mbajti postin nga 2008 në 2011, është ministri i pestë i shëndetësisë i Perusë që nga goditja e pandemisë së Coronavirusit vitin e kaluar.

Vendi ka raportuar mbi 1.2 milionë raste të COVID-19 dhe më shumë se 43,000 vdekje të lidhura me Coronavirus deri më tani, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. /Insajderi.com