Në sulmin ajror në Afganistan ka edhe fëmijë mes të vdekurve

Në sulmin ajror në Afganistan ka edhe fëmijë mes të vdekurve

Të paktën 12 civilë janë vrarë në një sulm ajror në një shkollë fetare në provincën veriore afgane të Takhar, thanë zyrtarët lokalë.

Ata thanë se greva në medresenë në fshatin Hazara Qurluq vrau 11 fëmijë dhe udhëheqësin e tyre të lutjes.

Qeveria afgane e kundërshtoi llogarinë, duke thënë se kishte vrarë 12 luftëtarë talebanë në fshat.

Greva erdhi pasi më shumë se 30 anëtarë të forcës së sigurisë u vranë në një pritë të madhe Talibane në provincë.

Zyrtarët lokalë thanë se 14 të tjerë u plagosën në grevë të mërkurën vonë. Imami i xhamisë i pranishëm në seminar, Abdul Awal, i cili ishte mes të plagosurve dhe u shtrua në spital, i tha BBC se vetëm ai dhe fëmijët ishin në xhami në kohën e grevës./Insajderi.com

Burimi: BBC News