Nëna e shtatë fëmijëve pranon se ka planifikuar sulmet terroriste në ISIS

Nëna e shtatë fëmijëve pranon se ka planifikuar sulmet terroriste në ISIS

Një nënë e shtatë fëmijëve  nga Wisconsin i Amerikës  ka pranuar fajin për akuzën se ka planifikuar sulmet terroriste të ISIS-is, shkruan Insajderi.

Waheba Issa Dais, 45 vjeçare, ka rënë dakord të pranojë fajin për një akuzë për sigurimin e materialeve për të mbështetur një grup terrorist në këmbim të heqjes së një akuzë tjetër.

Vendasja e Izraelit, e cili e quajti veten një ‘amvise’ për kërkesën e saj për vizë në SHBA, komplotoi sulme të tilla si helmimi i një rezervuari me Ricinin.

Ajo u arrestua vitin e kaluar pasi u përpoq të përdorte mediat sociale për të rekrutuar terroristë të tjerë. Ajo hakoi llogaritë e njerëzve të tjerë dhe gjithashtu operoi llogarinë e saj.

Prokurorët thonë se ajo u përpoq t’u shpjegonte atyre se si t’i përdorin eksplozivët dhe helmet.

Dais ka lindur në Jerusalem, por erdhi në SHBA me burrin e saj më 1992.

Ajo u vendos në Çikago, por që atëherë është shpërngulur në Milwaukee, Wisconsin.

Ajo dhe burri i saj u divorcuan në vitin 2003.

Ajo qëndroi në SHBA dhe shkroi në aplikacionin e saj se ajo fliste rrjedhshëm në gjuhën arabe dhe angleze.

Prokurorët fillimisht raportuan se kishte dy fëmijë të cilët ishin të dy të mitur.

Të hënën, pasi u njoftua marrëveshja mbi pranimin e fajësisë, u zbulua se ajo është në fakt një nënë e shtatë fëmijëve.

Në përpjekjet e saj për të çliruar terrorin në emër të grupit, ajo diskutoi për bombardimet e festivaleve rrugore, si dhe për helmimin e furnizimeve me ujë të qeverisë.

Ajo u arrestua në qershor. Prokurorët ende nuk kanë zbuluar se cili do të jetë dënimi i saj i burgut.

Ajo ishte përballur me 20 vjet pas hekurave.

Në një post të Facebook në shkurt, ajo u zotua për mbështetjen e saj për ISIS, sipas raportit të FBI.

“Kur publikoj ndonjë deklaratë, besoj plotësisht në të. Unë kam qenë dhe vazhdoj të jem në doktrinën e Shtetit Islamik”, ishte shkrimi në faqen e saj të Facebook.

Një informator konfidencial i FBI u tha hetuesve se Dais është i papunë dhe se burri i saj ‘islamik’ i ka paguar faturat.

Informatori gjithashtu raportoi se Dais ishte ‘vazhdimisht në mediat sociale që promovonin ISIS’ dhe se llogaritë e saj shpesh ishin mbyllur për këtë arsye./Insajderi.com