Nga konflikti në Republikën Demokratike të Kongos shënohen 16 viktima

Nga konflikti në Republikën Demokratike të Kongos shënohen 16 viktima

Ushtria ka thënë se humbi dy ushtarë por vrau të paktën 14 milicë ndërsa i zhvendosi ata nga një fshat në Republikën Demokratike Lindore të Kongos pas një masakre tjetër të civilëve, transmeton Insajderi.

Trupat e DRC të premten fituan epërsinë e madhe mbi milicinë FSHZH në fshatin Loselose dhe “i dëbuan ata pas tre ditësh okupimi dhe luftimesh të forta”, tha për agjencinë e lajmeve AFP togeri Antony Mualushayi, zëdhënësi i ushtrisë në rajonin Beni, raporton Al Jazeera.

“Numri i armikut është 14 trupa të parë, përfshirë dy burra të bardhë që ndoshta janë arabë. Dy ushtarë hero ranë në fushën e nderit”, tha oficeri më herët në një deklaratë të shtunën.

Fshati Loselose, rreth 50 km (30 milje) në lindje të Beni dhe i gjithë sektori Ruwenzori janë të njohur për plantacionet e tyre të kakaos dhe pemët e bananeve. Vjelja filloi në zonë në nëntor. Zyrtarët rajonalë pretenduan të premten se milicët e FSHZH masakruan të paktën 25 civilë kur i befasuan ata në fushat e tyre në prag të Vitit të Ri nga fshati Tingwe. /Insajderi.com