Nga moti i ftohtë në SHBA, të paktën 38 persona kanë mbetur të vdekur

Nga moti i ftohtë në SHBA, të paktën 38 persona kanë mbetur të vdekur

Të paktën 38 persona kanë vdekur deri më tani për shkak të kushteve të rënda të dimrit që kanë përfshirë SHBA-në për gati një javë, transmeton Insajderi.

Shërbimi Kombëtar Meteorologjik i SHBA-së njoftoi se moti me borë dhe ngrica, i cili ka paralizuar jetën në shtetet qendrore dhe jugore të vendit, sot dhe nesër do të jetë efektiv në rajonin verilindor përmes bregdetit të Atlantikut, raporton Anadolu Agency (AA).

Siç raportohet, reshjet e borës pritet të vazhdojnë në një rajon të gjerë që nga kryeqyteti Washington deri në Boston, ndërsa trashësia e borës në New York mund të arrijë deri në 20 centimetra.

Të paktën 38 njerëz janë raportuar të vdekur deri më tani nga Oregoni në veriperëndim deri në Teksas në jug për shkak të motit të ftohtë dhe ngricave.

Vdekjet janë shkaktuar nga aksidente trafiku nga akulli në rrugë, helmimi me monoksid karboni i familjeve gjatë përpjekjeve për t’u ngrohur në automjetet e tyre pas ndërprerjeve të energjisë elektrike dhe zjarreve nga sobat në shtëpi.

Popullsia e prekur nga ndërprerja e energjisë elektrike në Teksas bie nën 1 milionë

Në Teksas, ku dy deri në pesë milionë njerëz kanë përjetuar ndërprerje të energjisë në katër ditët e fundit, njoftohet se kjo shifër ka rënë nën një milion për herë të parë sot, ndërsa faqja “poweroutage.us” raportoi se më shumë se 650 mijë shtëpi dhe biznese në këtë shtet janë ende pa energji elektrike.

Më shumë se 100 mijë njerëz janë ende në errësirë ​​në një shtet tjetër, Oregon, ku tonelata ushqimesh të prishura në frigoriferë të marketeve për shkak të ndërprerjeve të energjisë janë hedhur në plehra.

Drejtuesja e Lartë e Departamentit të Energjisë Elektrike në Portland, Maria Pope, theksoi se temperaturat e ftohta ekstreme kanë shkaktuar dëmin më të madh në sistemin elektrik në 40 vitet e fundit.

“Këto kushte të motit janë më të rrezikshmet që kemi parë ndonjëherë”, tha ajo.

“Thirrje për vlimin e ujit të çezmës”

Për shkak se temperaturat jashtëzakonisht të ulëta kanë dëmtuar infrastrukturën e sistemit të ujit të pijshëm në Teksas, zyrtarët e këtij shteti u kanë bërë thirrje shtatë milionë njerëzve, që korrespondojnë me një të katërtën e popullsisë së shtetit, të “vlojnë ujin e tyre të çezmës para se ta konsumojnë”.

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, paralajmëroi se shtypja ka rënë në gjithë shtetin pasi qytetarët kanë lënë çezmat të hapura për të parandaluar ngrirjen në gypat e ujit, duke kërkuar që çezmat të mbyllen.

Për shkak të dëmtimit të sistemit të ujit të pijshëm në disa qytete si New Orleans dhe Shreveport në shtetin e Louisiana për shkak të kushteve të këqija të motit, uji i pijshëm u transportua me automjete të zjarrfikësit në disa spitale dhe shtëpi pleqsh.

Temperaturat e ftohta që vijnë nga Arktiku drejt rajoneve të brendshme dhe jugore të Shteteve të Bashkuara pritet të humbasin efektin nga kjo fundjavë. /Insajderi.com