Nga protestat anti-COVID në Tripoli, shënohet viktima e parë

Nga protestat anti-COVID në Tripoli, shënohet viktima e parë

Qindra njerëz në Tripoli të Libisë të enjten morën pjesë në varrimin e Omar Tayba, i cili u plagos gjatë protestave të mbrëmjes së të mërkurës dhe trazirave në qytet që u ushqyen nga zemërimi për kushtet e vështira të jetesës, transmeton Insajderi.

Më shumë se 220 vetë u plagosën të mërkurën në mbrëmje, e cila shënoi natën e tretë radhazi të protestave, raporton Al Jazeera.

Disa nga ata njerëz u plagosën kur forcat e sigurisë hapën zjarr ndaj një grupi protestuesish që hidhnin gurë në Sheshin Al Nour të qytetit.

Tayba u soll në Spitalin Nini rreth orës 9:40 pasdite (19:40 GMT) në “gjendje shumë kritike” pasi u “qëllua në pjesën e poshtme të shpinës”, tha spitali në një deklaratë e cila shtoi se ai iu nënshtrua një operacioni urgjent por vdiq nga plagët e tij të enjten në mëngjes.

Në një video të shpërndarë gjerësisht, një protestues i paidentifikuar tha se trazirat po ndodhnin pas dështimit nga autoritetet për të adresuar ankesat prej kohësh dhe kërkesat për nevoja të thjeshta duke përfshirë energjinë elektrike dhe arsimin.

“Ju më thoni pse hedh një gur kur shpërtheu Bejrutin. Ti po më kërkon llogari për një gur?” tha ai, duke iu referuar shpërthimit të Bejrutit në gusht të vitit të kaluar që vrau më shumë se 200 njerëz dhe plagosi mbi 6,000 si dhe shkatërroi një pjesë të madhe të qytetit pranë portit.

“Nëse rrethoni dikë nga të gjitha anët, ata do të shpërthejnë … nuk na mbetet asnjë mënyrë për t’u shprehur përveç hedhjes së gurëve”.

Të mërkurën, Forcat e Brendshme të Sigurisë së Libanit (ISF) thanë se ishin “të detyruar të mbrojnë qendrat tona me të gjitha mjetet legjitime” mes trazirave pranë Serail të qytetit, një ndërtesë zyrtare.

ISF shkroi në Twitter se do të merrej “me sulmuesit me ashpërsi dhe vendosmëri, duke përdorur të gjitha mjetet në dispozicion në përputhje me ligjin” dhe shtoi më vonë se dy granata të hedhura ndaj oficerëve të saj plagosën nëntë policë. /Insajderi.com