Nga shembja e një akullnaje të Himalajeve në Indi, dhjetëra persona evakuohen

Nga shembja e një akullnaje të Himalajeve në Indi, dhjetëra persona evakuohen

Dhjetëra njerëz kanë frikë në Indi pasi një akullnajë Himalaje u nda dhe u përplas në një digë hidroelektrike me njerëzit që u evakuuan me ngut mes niveleve të ujit në rritje në një lumë afër, transmeton Insajderi.

Pamjet nga kanalet TV dhe agjencia e lajmeve ANI treguan ujë që vërshonte drejt digës në shtetin e Uttarakhand të dielën, duke larë pjesë të tij dhe gjithçka tjetër ishte në rrugën e saj.

Om Prakash, shefi sekretar i shtetit Uttarakhand, tha se rreth 150 njerëz kishin frikë nga vdekja por “numri aktual nuk është konfirmuar ende”.

Shefi i policisë së Uttarakhand, Ashok Kumar, u tha gazetarëve më shumë se 50 njerëz që punonin në digë, Projekti Hidroelektrik i Rishiganga, kishin frikë të vdekur edhe pse disa të tjerë ishin shpëtuar.

Kumar gjithashtu tha se autoritetet kishin evakuuar diga të tjera për të përmbajtur ujin që nxitonte nga lumi i përmbytur Alakananda. Një dëshmitar tha se pa një mur pluhuri, shkëmbinjsh dhe uji ndërsa orteku zhurmonte në luginën e lumit.

“Erdhi shumë shpejt, nuk kishte kohë për të lajmëruar askënd”, i tha Sanjay Singh Rana, i cili jeton në rrjedhën e sipërme të fshatit Raini, me agjencinë e lajmeve Reuters. /Insajderi.com