Nga shpërthimi i një bombe në Mianmar, vritet një deputet dhe tre persona tjerë e mes tyre tre policë

Nga shpërthimi i një bombe në Mianmar, vritet një deputet dhe tre persona tjerë e mes tyre tre policë

Në provincën Bago të Mianmarit, ku ndodhi puçi ushtarak, pesë persona humbën jetën në një sulm me bombë që synonte vrasjen e një deputeti, transmeton Insajderi.

Sipas lajmeve në faqen e internetit të Myanmar Now, tri pajisje bombarduese shpërthyen në fshatin Zee Olak në provincën Bago, në zonën ku ndodhet deputeti i Partisë Demokrate Kombëtare (NLD), Thet Hlaing Win, raporton Anadolu Agency (AA).

Në shpërthim, së bashku me deputetin Win u vranë edhe tre policë dhe një civil.

Deputeti Win ishte i njohur për afërsinë e tij me ish-ministren e Jashtme dhe udhëheqësen defakto të vendit, Aung San Suu Kyi, e cila u rrëzua nga pushteti pas grushtit të shtetit.

Nuk kishte asnjë deklaratë zyrtare se kush e kreu sulmin, por aktivistët anti-grusht-shteti pretenduan se sulmi ishte organizuar nga bandat e qeverisë pro-ushtarake.

Nga ana tjetër, thuhet se policia në Bago mori pjesë në protestat anti-grusht-shteti dhe bëri mosbindje civile.

Grusht shteti ushtarak në Mianmar

Ushtria e Mianmarit, pas pretendimeve nga grupet e afërta politike pranë saj për mashtrime në zgjedhjet e 8 nëntorit 2020 dhe pas rritjes së tensioneve në vend, mori pushtetin më 1 shkurt.

Ushtria në vend shpalli gjendje të jashtëzakonshme për një vit ndërsa më pas arrestoi shumë zyrtarë dhe drejtues të tjerë të partisë në pushtet, përfshirë edhe ministren e Jashtme, njëherësh lideren e vendit, Aung San Suu Kyi.

Që kur filluan protestat kundër grushtit të shtetit, 766 persona vdiqën si rezultat i ndërhyrjes së armatosur të forcave të sigurisë në protesta.

Në vend vazhdojnë protestat me pjesëmarrje të gjerë dhe gjykimet në gjykatat ushtarake për zyrtarët e nivelit të lartë nën arrest. /Insajderi.com