Nga shpërthimi në aeroportin e Adenit në Jemen, 16 persona humbin jetën

Nga shpërthimi në aeroportin e Adenit në Jemen, 16 persona humbin jetën

Një shpërthim i madh goditi aeroportin në qytetin jugor të Adenit në Jemenit të mërkurën menjëherë pasi një aeroplan që mbante kabinetin e sapo formuar u ul atje, thanë zyrtarët e sigurisë, transmeton Insajderi.

Mohamed al-Roubid, nënkryetari i zyrës shëndetësore të Adenit, tha për Associated Press se të paktën 16 njerëz u vranë në shpërthim dhe 60 u plagosën.

Më vonë, Ministria e Brendshme rriti numrin e viktimave në të paktën 22 të vdekur dhe 50 të plagosur.

Burimi i shpërthimit nuk ishte i qartë menjëherë dhe asnjë grup nuk mori përgjegjësinë për shpërthimin.

Ministri i Informacionit i Jemenit, Moammar Al-Eryani, fajësoi sulmin ndaj rebelëve Houthi të mbështetur nga Irani, duke shtuar se të gjithë anëtarët e qeverisë ishin të sigurt.

Në anën tjetër Houthis mohuan përgjegjësinë për sulmin. /Insajderi.com