Nga të shtënat vdekjeprurëse në zonën e Miamit në Florida, u vranë dy persona dhe shumë të tjerë u lënduan

Nga të shtënat vdekjeprurëse në zonën e Miamit në Florida, u vranë dy persona dhe shumë të tjerë u lënduan

Të paktën dy njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 20 janë plagosur në një të shtënë me armë jashtë një klubi bilardoje në Hialeah në shtetin amerikan të Florida, tha drejtori i policisë Miami-Dade Alfredo Ramirez III në një postim në Twitter të dielën herët në mëngjes, transmeton Insajderi.

“Unë jam në skenën e një akti tjetër të dhunës me armë në shënjestër dhe frikacake, ku mbi 20 viktima u qëlluan dhe dy kanë vdekur fatkeqësisht”, tha zyrtari në cicërimë, raporton Al Jazeera.

Një SUV i bardhë u tërhoq në vend dhe tre njerëz dolën me armë sulmi dhe pistoleta dhe filluan të qëllonin në turmën që ishte mbledhur për një koncert në vendin e ngjarjes, njoftoi kanali amerikan i lajmeve CNN.

CNN tha se rreth 20 deri në 25 nga të plagosurit u dërguan në një numër të spitaleve aty pranë. Dhe shtoi se të paktën një prej të plagosurve ishte renditur në gjendje kritike.

Të shtënat u zhvilluan herët në mëngjes të dielën, tha CBS4 Miami. Ai gjithashtu tha se policia nuk kishte askënd në arrest që nga e diela herët.

Andy Gallacher i Al Jazeera, duke raportuar nga Miami, tha se sipas raporteve të policisë njerëzit filluan “të qëllonin pa dallim në turmë”.

“Shefi i policisë thotë se ai mendon se ky ishte një sulm i shënjestruar”, tha Gallacher.

“E gjithë kjo natyrisht që vjen si pasojë e një rritje të madhe të dhunës me armë në këtë vend”, shtoi ai.

“Ky është një qitje serioze … ka shumë pyetje që mbeten”, tha ai, duke përfshirë edhe llojin e armëve që u përdorën në këtë të shtënat.

Incidenti është i fundit i disa të shtënave masive të kohëve të fundit në pjesë të ndryshme të vendit. Kishte të paktën 200 të shtëna masive në vend në 132 ditët e para të këtij viti, tha një raport nga Arkivi i Dhunës së Armëve, një grup hulumtimi jo-fitimprurës.

Presidenti Joe Biden muajin e kaluar e quajti dhunën me armë të SHBA një “epidemi” dhe një “siklet ndërkombëtar”.

Të shtënat në Florida vijnë disa ditë pasi tetë persona u vranë kur një person i armatosur hapi zjarr në një oborr treni në San Jose.

Gjatë katër javëve në mars dhe prill, SHBA panë gjithashtu tre të shtëna të tilla që përfshinin viktima masive: Më 16 mars, tetë u vranë, duke përfshirë gjashtë gra me origjinë aziatike, në llixhat e zonës së Atlantës; më pak se një javë më vonë, 10 vdiqën në një supermarket në Kolorado dhe disa javë pas kësaj, tetë u vranë në një objekt të FedEx në Indianapolis. /Insajderi.com