Nigeri: 17 studentë shpëtohen nga Boko Haram, ndërsa dy vdesin

Nigeri: 17 studentë shpëtohen nga Boko Haram, ndërsa dy vdesin

Të paktën 17 studentë të rrëmbyer nga grupi i armatosur Boko Haram nga një shkollë në veriperëndim të Nigerisë u shpëtuan të martën, tha një zyrtar, duke shtuar se dy studentë vdiqën në operacion, transmeton Insajderi.

Guvernatori i shtetit Katsina Aminu Masari i tha një stacioni radio lokale ai kishte urdhëruar një operacion që do të kryhej pasi qindra studentë u rrëmbyen nga grupi nga një shkollë me konvikt në Kankara, një qytet i vogël në Katsina, të premten e kaluar, raporton Al Jazeera.

Të martën, Boko Haram, i cili kishte rrëmbyer qindra vajza shkollore në rajonin Chibok të vendit në vitin 2014, mori përgjegjësinë. “Shumica e studentëve të rrëmbyer janë në pyllin Zamfara në provincën fqinje. Janë duke u bërë përpjekje për t’i shpëtuar ato”, tha ai.

Zëdhënësi i policisë së shtetit Katsina Gambo Isah tha se një roje sigurie u plagos gjatë operacionit dhe forcat shtesë të sigurisë do të dërgoheshin në zonë për operacionet e kërkimit dhe shpëtimit.

Sulmuesit me motor sulmuan Shkollën e Mesme Shkencore Qeveritare të të gjithë djemve të premten vonë dhe angazhuan forcat e sigurisë në një betejë të ashpër me armë, duke detyruar qindra studentë të largoheshin dhe të fshiheshin në pyllin përreth.

Ministri i Mbrojtjes Bashir Salihi Magashi vizitoi zonën, duke premtuar se studentët do të shpëtonin së shpejti, pasi prindërit dhe banorët vazhduan të demonstronin për lirimin e tyre.

Numri i studentëve të zhdukur gjithashtu mbetet i paqartë – 320 ose 333, sipas dy llogarive nga zyrtarët, ndërsa banorët në Kankara e thanë atë në më shumë se 500, njoftoi të mërkurën agjensia e lajmeve AFP. Masari ka urdhëruar mbylljen e të gjitha shkollave me konvikt në shtet pas sulmit. /Insajderi.com