Nisin përpjekjet për krijimin e qeverisë së re në Gjermani

Nisin përpjekjet për krijimin e qeverisë së re në Gjermani

Partitë Gjermane dhe Demokratët e Lirë (FDP) të Gjermanisë do të fillojnë bisedimet e koalicionit me Social Demokratët (SPD) të enjten.

“Unë sapo i kam propozuar zotit Scholz, në marrëveshje me të Gjelbrit, që të takohet nesër për një diskutim midis të treve ne, dhe kjo do të ndodhë”, tha kreu i FDP Christian Lindner në një konferencë shtypi të mërkurën.

Ajo vjen pasi të Gjelbrit kishin shpallur më herët preferencat e tyre të koalicionit.

“Ne kemi arritur në përfundimin se tani është logjike të vazhdojmë të diskutojmë me SPD dhe FDP, me një kërkim më të thellë për terren të përbashkët,” u tha gazetarëve udhëheqësja e të Gjelbërve Annalena Baerbock.

Kancelarja në largim, Angela Merkel.

Qendra e majtë e SPD e zëvendës-kancelarit Olaf Scholz fitoi pak zgjedhjet e vendit më 26 shtator.

Votimi la dy parti si krijues të mundshëm: të Gjelbrit, të cilët përfunduan të tretët dhe FDP miqësore me biznesin, e cila përfundoi e katërta.

Këto dy parti mund të bashkohen ose me Social Demokratët ose me bllokun e Unionit të qendrës së djathtë të Kancelares në largim Angela Merkel për një shumicë parlamentare. /Insajderi.com