Një akt sportiv që bëri një botë të tërë të duartrokasë

Një akt sportiv që bëri një botë të tërë të duartrokasë

Disa atletë profesionistë thonë se fitorja është gjithçka, por jo edhe Diego Méntrida.

Triatleti* spanjoll ka fituar lavdërime për një akt sportiv duke lënë një rival të përfundonte në vendin e tretë në fund të një gare, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Méntrida ishte duke ndjekur James Teagle të Britanisë në fazat e mbylljes së Triathlon Santander, vetëm që Teagle të hutohej kur pa një banderolë të kuqe që ai mendoi se shënonte vijën e finishit.

Me Mentridën të nxehtë në këmbë, britaniku më pas u fut në barriera që rreshtonin rrugën me spektatorët që i thoshin të kthehej.

Méntrida kaloi rivalin e tij, por u ndal vetëm pak në vijën e finishit. Dyshja shtrënguan duart ndërsa Teagle kaloi vijën e parë për të zënë vendin e fundit të podiumit.

Pamjet e incidentit kanë grumbulluar miliona shikime në mediat sociale, me shumë njerëz që lavdërojnë 21-vjeçarin për aktin e sportivitetit.

Më poshtë videoja e plotë që ka ndarë edhe aktori, Will Smith. /Insajderi.com

*Një triatlon është një multi-sportiv me tre gara të vazhdueshme dhe vijuese të qëndrueshmërisë. Fjala është me origjinë greke. Ndërsa ekzistojnë variacione të këtij sporti, forma më e zakonshme përfshin notin, çiklizmin dhe vrapimin në distanca të ndryshme.