Policia po bën thirrje për dëshmitarë pasi një burrë dyshohet se u përpoq t'i vinte flakën një sinagoge në qytetin jugor Ulm të Gjermanisë" />

Një burrë tenton ta djegë sinagogen në Gjermani

Një burrë tenton ta djegë sinagogen në Gjermani

Policia po bën thirrje për dëshmitarë pasi një burrë dyshohet se u përpoq t’i vinte flakën një sinagoge në qytetin jugor Ulm të Gjermanisë, të shtunën herët, raporton AP, transmeton Insajderi.

Policia e Ulmit tha se burri u pa duke hedhur një shishe me lëng mbi një mur të sinagogës dhe duke e ndezur atë. Një dëshmitar menjëherë thirri zjarrfikësit të cilët ishin në gjendje të shuanin zjarrin brenda pak minutash.

Policia tha se zjarrvënësi i dyshuar iku para se të vinin oficerët. Ai përshkruhej si i gjatë rreth 1.8 metra (6 këmbë) i gjatë dhe i veshur me një kapuç të zi dhe një maskë të bardhë mbrojtëse.

Zjarri thuhet se nuk shkaktoi dëmtime strukturore në ndërtesë.

Sipas shifrave zyrtare, policia në Gjermani regjistroi 2,428 krime antisemitike vitin e kaluar./Insajderi.com