Një çift nga Argjentina emëron binjaket e tyre Mara dhe Dona, pas vdekjes së Maradonës

Një çift nga Argjentina emëron binjaket e tyre Mara dhe Dona, pas vdekjes së Maradonës

Diego Armando Maradona, legjenda e futbollit argjentinas dhe botëror, i cili ndërroi jetë të mërkurën e 25 nëntorit, ndërsa një çift argjentinas, ka vendosur t’i quajë binjakët e tyre Mara dhe Dona, njofton Insajderi.

Në familjen Rotundo në Buenos Aires, shpirti i Diego Maradona ka gjë të gjallë: vajza binjake nëntë vjeçare, Mara dhe Dona, të emërtuara pas legjendës së futbollit që vdiq këtë javë, raporton Reuters.

Maradona ka pothuajse statusin e kultit në Argjentinë, ku pseudonimi i tij “D10S” është një lojë e fjalës spanjolle për “Zot” dhe këmisha e tij e famshme me numër 10. Mara dhe Dona kanë fanellat e tyre të Argjentinës me numrin dhe emrat e tyre.

Mara, më e madhe se motra e saj për një minutë, tha se e donte emrin e saj dhe historinë pas saj. “Më duket shumë e bukur të kesh këtë emër dhe ajo që më pëlqen më shumë në lidhje me këtë emër është të dish pse ai më thirri kështu. Ndjej që ky emër është i mrekullueshëm”, tha Mara.

Dona tha se vdekja e Maradonës kishte ardhur si një tronditje. “Nuk mund ta besoj që ai vdiq ose pse vdiq”, tha Dona. “Ai është një person shumë i mirë, nuk e meritonte atë”. /Insajderi.com

Walter Gaston Rotundo,një tifoz i devotshëm i Diego Maradona i cili i vuri vajzat e tij binjake Mara dhe Dona me emrin e yllit të futbollit, pozon me familjen e tij në Buenos Aires, Argjentinë, 27 nëntor 2020.