Një grua 90 vjeçare është personi i parë në Angli që merr vaksinën anti Covid

Një grua 90 vjeçare është personi i parë në Angli që merr vaksinën anti Covid

Një grua 90 vjeçare është bërë personi i parë që i është dhënë një vaksinë Covid si pjesë e programit të vaksinimit masiv që po përhapet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Margaret Keenan, e cila mbush 91 vjeç javën e ardhshme, tha se ishte “dhurata më e mirë e hershme për ditëlindjen”.

Ajo iu dha injeksioni në 06:31, e para nga 800,000 doza të vaksinës Pfizer / BioNTech që do të jepet në javët e ardhshme.

Deri në katër milion të tjerë priten deri në fund të muajit.

Qendrat në Mbretërinë e Bashkuar do të vaksinojnë fillimisht personat mbi 80 vjeç dhe personelin shëndetësor dhe të kujdesit, programi synon të mbrojë më të prekshmit dhe të kthejë jetën në normalitet.

Matron May Parsons administroi vaksinën e zonjës Keenan në Spitalin Universitar në Coventry.

Zonja Keenan, e cila është me origjinë nga Enniskillen, tha: “Ndihem kaq e privilegjuar që jam personi i parë i vaksinuar kundër Covid-19, është dhurata më e mirë për ditëlindjen e hershme që mund të uroj sepse kjo do të thotë që më në fund mund të pres të kaloj kohë me familjen dhe miqtë në vitin e ri, pasi isha vetë për pjesën më të madhe të vitit “./Insajderi.com

BBC News