Një nga fitueset e Miss France përballet ne sulme antisemitike

Një nga fitueset e Miss France përballet ne sulme antisemitike

Nënkampionia e konkursit Miss France 2021 i është nënshtruar një mori abuzimesh antisemitike në mediat sociale, duke nxitur zemërimin dhe një hetim policor.

April Benayoum, 21 vjeç, iu dha vendi i dytë në konkurs gjatë një ceremonie televizive të Shtunën.

Ajo zbuloi origjinën e saj izraelite në një intervistë në ngjarje, duke çuar në sulme antisemitike në Tëitter.

Tëeet-et u dënuan gjerësisht nga politikanët francezë dhe grupet hebreje.

Në një intervistë për gazetën Var-Matin, zonja Benayoum tha se kishte dëgjuar për ofendimet anti-hebreje nga të afërmit e saj.

“Është e trishtueshme të shohësh një sjellje të tillë në vitin 2020,” tha zonja Benayoum, e cila përfaqësoi rajonin jug-lindor të Provence në konkurs. “Unë padyshim që i dënoj këto komente, por nuk më prek fare”,/Insajderi.com

BBC News