Një oficer policie vret një 15 vjeçare në ShBA

Një oficer policie vret një 15 vjeçare në ShBA

Një oficer policie në Ohio të Shteteve të Bashkuar të Amerikës, ka vrarë me armë zjarri një vajzë adoleshente, të martën pasdite pasi ajo u përpoq të sulmonte dy vajza me thikë, transmeton Insajderi.

Sipas zyrtarëve dhe pamjeve të kamerave në trupin e policit të publikuar në media amerikane, shihet se si oficeri i policisë ishte munduar t’i shpëtojë incidentit të krijuar, raporton CNN.

Nëna e vajzës, Paula Bryant, tha se vajza ishte e birësua dhe e identifikoje atë si Ma’Khia Bryant.

Shefi i Përkohshëm i Policisë së Ohios, Michael Woods, tha se policia pranoi në orën 16:32 një thirrje që tregonte për incidentin që po ndodhte.

Hetimi është duke u zhvilluar, ndërkohë që zyrtarët po iu bëjnë thirrje banorëve vendas të qëndrojnë të qetë.

Një turmë e njerëzve të zemëruar më vonë u mblodh në vendin e ngjarjes, dhe e gjitha kjo disa orë përpara se gjykata të jepte dënimin për oficerin e përfshirë në vrasjen e George Floyd, raportojnë mediat amerikane. /Insajderi.com