Një prej skeleteve më të mëdhenj dinozauri shitet për dhjetëra miliona dollarë

Një prej skeleteve më të mëdhenj dinozauri shitet për dhjetëra miliona dollarë

Një prej skeleteve më të mëdhenj të njohur Tyrannosaurus rex u shit në një ankand të martën për një rekord prej 31,8 milionë dollarësh, duke sfiduar pritjet dhe duke e bërë atë fosilin më të shtrenjtë të dinozaurëve të shitur ndonjëherë, shkruan NBC News, transmeton Insajderi.

Ekzemplari 67 milion vjeçar, me nofkën “Stan”, u shit nga shtëpia britanike e ankandit “Christies” tek një ofertues i paidentifikuar. Është një nga skeletet më të mëdha të njohura gati e plotë dhe fillimisht u vlerësua se do të shitej për midis 6 milionë dhe 8 milion dollarë. Sidoqoftë, pas 20 minutash oferte telefonike, çmimi përfundimtar i fosilit, përfshirë tarifat, gati sa i katërfishoi këto vlerësime.

I quajtur pas paleontologut amator, Stan Sacrison, i cili zbuloi fosilin në vitin 1987 në Dakota e Jugut, Stan tërhoqi interes midis blerësve për shkak të gjendjes së tij të mirë dhe madhësisë së madhe, gjë që e bëri atë një gjë të rrallë në botën e ankandeve të dinozaurëve. /Insajderi.com