Një prift dhe një motër nderi në Indi dënohen për vrasjen e një motre 30 vite më parë

Një prift dhe një motër nderi në Indi dënohen për vrasjen e një motre 30 vite më parë

Një prift katolik dhe një murgeshë janë dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e një anëtari tjetër të manastirit të tyre në Indi gati 30 vjet më parë.

Atë Thomas Kottoor dhe Motra Sephy u dënuan të martën për vrasjen e motrës 21-vjeçare Abhaya në 1992 dhe shkatërrimin e provave të vrasjes.

Dyshja e vrau atë pasi ajo i takoi ata të përfshirë në veprimtari të paligjshme seksuale.

Policia lokale fillimisht mendoi se murgesha e re i kishte marrë jetën vetes.

Por hetime të mëtejshme filluan pas dyshimeve për vdekjen e saj nga familja dhe aktivistët.

Sephy, 55, nuk ka komentuar publikisht mbi vendimin, por Kottoor, 69, këmbënguli se ai ishte i pafajshëm.

“Unë nuk kam bërë asnjë të keqe. Zoti është me mua,” i tha ai medias lokale jashtë gjykatës të mërkurën, kur u dënua./Insajderi.com

BBC News