Një shpërthimi vret dhjetëra persona afër një shkolle në kryeqytetin afgan Kabul

Një shpërthimi vret dhjetëra persona afër një shkolle në kryeqytetin afgan Kabul

Një shpërthim afër një shkolle në një lagje Shia të Kabulit perëndimor ka vrarë të paktën 30 njerëz, shumë prej tyre studente të reja, thanë zëdhënësit e qeverisë afgane, transmeton Insajderi.

Ambulancat nxituan të evakuojnë të plagosurit nga vendi i shpërthimit të shtunën pranë shkollës Syed Al-Shahda, në lagjen me shumicë Shia të Dasht-e-Barchi, tha zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Tariq Arian, raporton Al Jazeera.

Arian tha se të paktën 52 vetë u plagosën në shpërthim.

Ai nuk specifikoi shkakun ose shënjestrën e shpërthimit.

Ghulam Dastagir Nazari, zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë, tha se 46 njerëz ishin dërguar në spitale deri më tani.

Kabuli është në gatishmëri të lartë që kur Uashingtoni njoftoi planet muajin e kaluar për të tërhequr të gjitha trupat amerikane deri më 11 shtator, me zyrtarë afganë që thanë se talebanët kanë shtuar sulmet e tyre në të gjithë vendin.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin e së shtunës.

Presidenti afgan Ashraf Ghani lëshoi ​​një deklaratë duke dënuar sulmin, duke fajësuar Talibanët edhe kur grupi e mohoi atë. Ai nuk ofroi asnjë provë.

“Talibanët, duke përshkallëzuar luftën dhe dhunën e tyre të paligjshme, kanë treguar edhe një herë se ata jo vetëm hezitojnë të zgjidhin krizën aktuale në mënyrë paqësore dhe thelbësore, por duke komplikuar situatën”, tha Ghani.

Talibanët dënuan sulmin, me sa duket u drejtua civilëve dhe mohuan çdo përgjegjësi.

Ai u zhvillua në një lagje që është sulmuar shpesh nga luftëtarët e ISIL (ISIS) gjatë viteve. /Insajderi.com