Një vullkan shpërthen në Islandë

Një vullkan shpërthen në Islandë

Një vullkan ka shpërthyer në jugperëndim të kryeqytetit të Islandës, Reykjavik, ka njoftuar zyra meteorologjike e shtetit.

Sipas kësaj zyre, plasaritja si pasojë e vullkanit ka shkuar deri në 700 metra largësi ndërkohë që shpërthimi i fundit vullkanik në këtë pjesë të Islandës kishte ndodhur 800 vjet më parë, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Islanda ka shënuar mbi 40 mijë tërmete në tri javët e fundit.

Në vitin 2010 shpërthimi i një vullkani tjetër kishte shkaktuar ndalimin e trafikut ajror nëpër Evropë.

Sidoqoftë, shpërthimi i këtij vullkani nuk pritet të shkaktojë pasoja të ngjashme.

Zyra Meteorologjike Islandeze njoftoi se shpërthimi i vullkanit filloi mbrëmjen e së premtes, rreth orës 20:45, ndërsa më vonë u konfirmua përmes kamerave të internetit dhe imazheve satelitore.

Helikopteri i rojës bregdetare është dërguar rreth 30 kilometra afër Reykajvikut për të analizuar zonën.

“Unë mund të shoh qiellin e kuq të ndezur nga dritarja ime”, tha Rannveig Gudmundsdottir, i cili jeton në Grindavik, 8 km (5 milje) nga shpërthimi./Insajderi.com