Njerëz të armatosur rrëmbejnë shtetasin amerikan në jug të Nigerisë

Njerëz të armatosur rrëmbejnë shtetasin amerikan në jug të Nigerisë

Gjashtë persona të armatosur me motorë me pushkë AK-47 rrëmbyen një amerikan nga shtëpia e tij buzë një fshati rural në jug të Nigerit në orët e para të së martës, thanë burime të shumta lokale.

Rrëmbyesit kapën 27-vjeçarin Philip Walton, i cili mbante deve, dele dhe pula dhe kultivonte pemë mango afër kufirit me Nigerinë, rreth orës 01:45, tha për një burim policie, dy zyrtarë lokalë dhe tre burime të tjera të sigurta të Reuters, transmeton Insajderi.

Gruaja e tij, vajza e re dhe vëllai i tij u lanë pas në shtëpinë e tyre në fshatin Massalata, tha burimi i policisë.

Departamenti i Shtetit i SHBA konfirmoi se një shtetas amerikan ishte rrëmbyer në Nigeri, por nuk dha detaje të tjera.

Nigeria, si pjesa më e madhe e rajonit Sahel të Afrikës Perëndimore, po lufton me një krizë të thelluar të sigurisë ndërsa grupet me lidhje me al Kaidën dhe Shtetin Islamik kryejnë sulme ndaj ushtrisë dhe civilëve, pavarësisht ndihmës nga forca franceze dhe SHBA.

Katër ushtarë amerikanë u vranë në një pritë në Nigeri në vitin 2017, duke ndezur debate për rolin e Amerikës në shkretëtirën e Afrikës Perëndimore të populluar pak, që është shtëpia e disa prej vendeve më të varfra të botës.

Walton nuk punon për qeverinë amerikane ose ndonjë organizatë të lidhur me SHBA, thanë burimet.

Ai ka jetuar në Massalata për më pak se një vit, tha Ibrahim Abba Lele, prefekt për qytetin afër Birnin Konni. Ai shpesh ecte devetë e tij në shkurret përreth, tha Lele.

“Ata ishin aq të ekspozuar sa ai u rrëmbye pa e ditur askush,” i tha ai Reuters.

Një burim i sigurisë në Niger tha se avionët ishin dërguar për të kërkuar rrëmbyesit. Zyrtarët e Nigerisë nuk iu përgjigjën kërkesave për përgjigje në lidhje me këtë rast./Insajderi.com.