Njerëz të armatosur vrasin 18 persona në një sulm në Burkina Faso, detyrojnë shumë të tjerë të zhvendosen

Njerëz të armatosur vrasin 18 persona në një sulm në Burkina Faso, detyrojnë shumë të tjerë të zhvendosen

Një zyrtar lokal në veri të Burkina Faso ka thënë të paktën 18 vetë u vranë dhe një u plagos rëndë në një sulm këtë javë që gjithashtu shkaktoi “zhvendosje masive”, transmeton Insajderi.

Salfo Kabore, guvernator i provincës Seno i vendosur në rajonin e Sahelit të Burkina Fasos të goditur nga konflikti, tha se persona të armatosur të paidentifikuar kryen sulmin të hënën në fshatin Yattakou, raporton Al Jazeera.

Shumë banorë vendas u larguan drejt kryeqytetit të komunës Seytenga, ndërsa personi i plagosur u dërgua në spital në kryeqytetin e Burkina Faso, Ouagadougou, tha Kabore në një deklaratë të mërkurën.

Sulmi ndodhi në të njëjtën ditë kur dy gazetarë spanjollë dhe një konservatorist irlandez u vranë dhe një ushtar Burkinabe u zhduk kur patrulla e tyre anti-gjuetinë e paligjshme u zuri pritë nga rebelët në lindjen e vendit. Ndërsa është e paqartë se kush e kreu sulmin në rajonin e Sahelit, një zyrtar i lartë i sigurisë i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se ka të ngjarë të ishte kryer nga luftëtarë të lidhur me ISIL të cilët dihet se veprojnë në këtë zonë përgjatë kufirit me Niger. Zyrtari foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar të fliste për shtypin. /Insajderi.com