Nokauti i shekullit që për pak sa nuk e la të vdekur luftëtarin e MMA (VIDEO)

Nokauti i shekullit që për pak sa nuk e la të vdekur luftëtarin e MMA (VIDEO)

Boksieri Mzwandile Hlongwa, pas nokautit të tij të jashtëzakonshëm në nëntor të vitit 2018 në EFC75 tha se nëse kundërshtari i tij, Torbjorn Madsen, do të vdiste, do të kishte dalë në pension, transmeton Insajderi.com.

Në një video që ishte bërë virale në YouTube disa ditë pas ndeshjes, shihet një rrotullim shkatërrues së pari në shkëmbimet e hapjes së raundit të parë të ndeshjes  së Hlongwa në peshën e mesme kundër Madsen.

Që nga ajo kohë, videoja ka marrë botën, por që në atë moment, Hlongwa tha se një pjesë e festës u ndal nga shqetësimi i vërtetë pasi Madsen ra pa ndjenja në tokë në Grand Arena.

“Ishte një moment i pabesueshëm fillimisht, sepse Torbjorn është një luftëtar i madh, kështu që të fitosh fitoren është e madhe. Por kur ai u rrëzua, u ndjeva shumë keq pas festimit tim”, kishte thënë Hlongwa.

Ai tha se pas ndeshjes, Madsen i kishte dërguar atij mesazh dhe kishin filluar të bisedonin, teksa shton se ai po lutej për shëndetin e tij.

“Ai (Torbjorn) më dërgoi një mesazh të nesërmen dhe filluam të bisedonim. Ai është një djalë i mirë dhe unë po lutesha për të, sepse të vrasësh dikë nuk është një gjë e mirë. Nëse ai vdiste, unë do të tërhiqesha”, kishte shtuar ai.

Fatmirësisht, Madsen i ishte përmirësuar gjendja dhe ishte pastruar nga ekspertët mjekësorë pasi shkoi për trajtim, dhe më pas postoi një mesazh në rrjetet sociale duke i qetësuar fansat e tij.

“Faleminderit të gjithëve që pyesin për shëndetin tim! Jam shumë i zhgënjyer, por fizikisht në rregull. Unë jam kontrolluar/skanuar plotësisht në spital, pa gjetur ndonjë flamur të kuq. E dija se ishte një luftë e rrezikshme, veçanërisht në minutat e hapjes. Kam bërë një gabim, dhe kam paguar për të. I shtrenjtë. Sidoqoftë, kurrë nuk do të pendohem për marrjen e këtij shansi”, kishte shkruar ai.

Vëllau i madh i Hlongwa, Khulekani, i cili mundi Willem Smith në të njëjtën natë përmes nokautit në më pak se 50 sekonda, ishte shumë i lumtur me suksesin e vëllait të tij të vogël.

“Ai më tha: Vëllai im, ti je gati për gjithçka tani dhe unë jam krenar për ty. Mos harroni, Khulekani më mësoi se si të luftoja kur isha më i ri”, thotë Hlongwa./Insajderi.com