Numri i vdekjeve nga Covid në Brazil ka kaluar 15 mijë

Numri i vdekjeve nga Covid në Brazil ka kaluar 15 mijë

Numri i njerëzve që kanë vdekur nga Covid-19 në Brazil ka kaluar 150.000, thotë ministria e shëndetësisë e vendit.

Brazili ka numrin e dytë më të lartë të vdekjeve nga koronavirusët në botë, pas SH.B.A.-së dhe numrin e tretë më të lartë të rasteve pas SH.B.A.-së dhe Indisë.

Vendi gjithashtu kaloi pesë milion infeksione totale në fillim të kësaj jave.

Presidenti Jair Bolsonaro është akuzuar për injorimin e këshillave të ekspertëve për masat kufizuese ndaj Covid.

Brazili ka deri tani numrin më të lartë të vdekjeve në Amerikën e Jugut dhe shteti i So Paulo ka qenë më i godituri.

Sipas shifrave nga Ministria e Shëndetësisë, 150,198 njerëz në Brazil kanë vdekur nga Covid që kur fataliteti i parë u regjistrua në mars, dhe 5,082,637 njerëz kanë rezultuar pozitivë për virusin.

Në Kolumbi, vendi tjetër i goditur më keq në rajon, 27,495 njerëz kanë vdekur dhe ka pasur 894,300 raste të konfirmuara./Insajderi,com

Burimi: BBC News